AnnaE
#0

Ghidul misoginului  

 

„Vorba unei femei nu e decât sulimeneala unui gând.”

Autor anonim

 

„Primul somn al lui Adam a fost şi cel din urmă.”

Autor anonim

 

„Prietenia dintre două femei nu e decât un complot împotriva unei a treia.”

Autor anonim

 

„Dacă am vreo bucurie e că, în cazul unei căsătorii, nu va trebui să iau o femeie.”

Mme de Stael

 

îmbrăcămintea de doliu a multor femei este silueta bucuriei.”

Autor anonim

 

„Acela care poate scrie satira femeii merită, numai prin aceasta, titlul de martir.”

Autor anonim

 

„Femeia este un amestec de sens, non-sens, contra-sens şi dublu-sens.”

Autor anonim

„Farmecul unei femei creşte întotdeauna în clipa când tace. Dar acesta este un adevăr de a cărui evidenţă îşi dau seama numai bărbaţii.”

PlERRE LOUYS

 

„O femeie frumoasă e paradisul ochilor, infernul sufletului şi purgatoriul pungii.”

Fontenelle

 

„Nici cea mai inteligentă dintre femei nu înţelege imediat.”

Colette

„Femeile care vor să fie în acelaşi timp şi frumoase, şi inteligente se înşală asupra posibilităţilor lor. Trebuie să facă o alegere.”

Remy de Gourmont

 

„Raţionamentul femeii este saşiu ca şi ochii Venerei.”

Proudhon

 

„Femeile sunt sfinte la biserică, îngeri pe stradă, demoni în casă şi maimuţe în pat.”

Autor anonim

 

„Pentru o femeie, o idee are întotdeauna obraz.”

Autor anonim

 

„O femeie spune întregul adevăr lui Dumnezeu, aproape tot duhovnicului, jumătate din adevăr prietenului şi a douăzecea parte celui pe care îl iubeşte. Socotiţi cât îi mai rămâne celui pe care nu-l iubeşte.”

Autor anonim

 

„Numai femeile şi medicii ştiu cât de necesară şi de binefăcătoare este minciuna pentru oameni.”

Anatole France

 

„Doctorul şi croitorul… cei din urmă duhovnici ai femeii din epoca noastră!”

Henri Cavedan

 

„Actul este mascul, vorba este femelă.”

Leclercq

 

„Femeia urăşte şarpele din invidie profesională: şarpele e prăvălia de peste drum.”

Victor Hugo

 

„Sunteţi un partizan al celibatului?

― Nu! Deloc!

― Al căsătoriei poate?

― Ah…

― Atunci care e, după dumneavoastră, situaţia cea mai avantajoasă pentru un bărbat?

― Situaţia de văduv!

Autor anonim

 

„Sunt două feluri de femei, pe care nu trebuie să le cunoaştem cu niciun preţ: întâi, pe cele care ne iubesc şi apoi pe cele care nu ne iubesc. Între aceste două extremităţi sunt mii de femei încântătoare, dar noi nu ştim să le apreciem."

PlERRE LOUYS

 

„Femeia doreşte o pălărie.”

Autor anonim

 

„El: Nu îţi reproşez că eşti o femeie, îţi reproşez că eşti femeia mea. Iată totul!”

Autor anonim

 

„Ea: Dacă într-adevăr te-ai săturat de mine, putem divorţa. E simplu!

El: Să divorţăm? Niciodată! Prefer să sufăr toată viaţa decât să ştiu că te-ai răzbunat pe un alt nenorocit. Nu, draga mea, între bărbaţi nu se fac asemenea lucruri!"

Autor anonim

 

„Dacă vi se pare prea scurtă viaţa, căsătoriţi-vă!”

Autor anonim

 

„Toate femeile care au o fată de douăzeci şi trei de ani o numesc fetiţă.”

Autor anonim

 

„E mai bine să ai o femeie slabă decât una grasă, fiindcă, în caz de înec, cea grasă pluteşte deasupra apei.”

Talmud

 

„Bărbatul care se recăsătoreşte e de o îndrăzneală vecină cu nebunia: e ca şi cum cineva ar dori să aibă de două ori scarlatină.”

Autor anonim

 

„Da, femeile sunt un popor diabolic: dacă par numai rele, sunt de fapt aşa; iar dacă nu par, sunt totuşi rele.”

OSCAR WILDE

 

„Am lăsat toată averea mea femeii, spunea un om sensibil, cu condiţia să se recăsătorească imediat. În felul acesta sunt sigur că va exista cineva care să-mi regrete moartea.”

Autor anonim

 

„Decenţa este o mască pe care femeile nu şovăie să o pună la baluri şi serate.”

Autor anonim

 

„Femeia poate inspira o operă mare, dar tot ea îi împiedică realizarea.”

OSCAR WlLDE

 

„Despre cum vorbesc femeile, persanii obişnuiau să spună: «Aud zgomotul morii, dar nu văd făina!»”

Autor anonim

 

„Pentru femei religia constă în ceremonii, iar morala în convenienţe.”

Mme Coignet

 

 „Milton, devenit orb, s-a căsătorit pentru a treia oară cu o femeie foarte frumoasă, dar cu un temperament dificil şi foarte violentă. Lordul Buckingham i-a spus într-o zi poetului că nevasta lui e un trandafir.

― După culori nu pot judeca, a zis poetul, dar îmi dau seama după ghimpi."

Larousse

 

„În privirile unei provinciale sunt poate mai degrabă sentimente, în privirile unei bucureştence sunt mai ales apetituri.”

Autor anonim

 

„Femeia nu iartă niciodată unui bărbat iertarea pe care a fost silită să i-o ceară.”

Etienne Rey

 

„O femeie nu vede decât ceea ce nu se face pentru dânsa.”

Georges Courteline

 

„Alături de o femeie elegantă, soţul are, adesea, înfăţişarea unei rude sărace.”

Robert de Flers

 

„Femeile nu caută într-un roman decât propriul secret şi secretul rivalelor lor.”

Anatole France

 

„În timpul războiului, într-un oraş ocupat de inamici, două femei elegante, din care una îşi avea soţul, iar cealaltă, fiul, pe front, vorbeau în gura mare în tramvai. (Automobilele şi trăsurile fuseseră rechiziţionate.)

― «Imaginează-ţi, draga mea, nu mai primim nimic de la Paris. Mă întreb ce culoare vom purta iarna asta.»

Un domn, care asculta convorbirea, nu se putu stăpâni şi răspunse:

― «Cred că se va purta negru, doamnă!» "

Autor anonim

 

„Dacă o femeie acordă iertare unui bărbat, e pentru a-l strivi.”

Etienne Rey

 

„Bărbatul plăteşte o lună de miere cu o viaţă de oţet.”

Autor anonim

 

 

Attachments
Ghidul misoginului .docx 512.17 Kb . 89 Views